123123
0

Причини появи махрових квіток у томатів в теплиці та на грядці: обірвати чи залишити

Цвітіння томатів здатне здивувати вас. На верхівці пагона може з'явитися незвичайна квітка. Її неможливо сплутати з класичним п'яти пелюстковим бутончиком. Відразу хочеться зрозуміти, що за «фрукт» виросте з величезної махрової квітки. А може, навпаки, він несе в собі генномодифіковані організми? Головне не панікувати, а розібратися, щоб вирішити для себе — прибирати чи ні махрову квітку у томатів.

Що таке махрова квітка у томатів?

Королівську квітку на помідорах дуже легко помітити навіть у стані бутона. Вона у два-три рази більша за просту, а в розпуску нагадує суцвіття соняшнику в мініатюрі.

Відмінні риси:

  • товста квітконіжка;
  • велика кількість пелюсток та тичинок;
  • асиметричність бутонів.

Особливість отримала назву фасціація томатів, але не бійтеся страшного слова. Якщо весь кущ виглядає здоровим, а незвичайний бутон один, то все нормально. У природі трапляються й такі метаморфози.

Махрові квіти у томатів: причини та що робити

Появу махровості пов'язують із п'ятьма основними причинами.

Перша і найімовірніша — несприятливі погодні умови, тобто перепади температури у теплиці чи вулиці. Оптимальні показники вдень мають бути +24-28 °C, вночі +17-19 °C.

Друга причина фасціації — особливості селекційної роботи. Коли висаджений сорт або гібрид виявив схильність до формування незвичайних бутонів.

Третя криється в рясному додаванні азотовмісних препаратів, через що рослини починають «жирувати». В них не контрольовано розростається наземна частина.

Четверта причина схожа з третьою і полягає у надмірному захопленні складами для стимуляції розвитку рослин.

П'ята та найрідкісніша — вірусне захворювання. Його можна визначити, оглянувши кущ. Якщо махровість захопила не лише нижні пагони, а й верхні стебла, то рослину краще забрати з грядки.

На замітку! При вірусному захворюванні страждає не лише форма плодів, а й увесь кущ. Якщо ви бачите лише 1-2 безформні помідори, то це звичайна фасціація.

На помідорах закучерявилася верхівка і махрові квіти: до чого може привести

Незвичайно великі квітки найчастіше приносять такі ж плоди. Їхня форма може бути бугристою і часто непридатною для комерційних цілей. Дозріває такий плід набагато довше, а велика кількість перегородок не дозволить використовувати при консервації цілісних томатів. Єдиний варіант — перекрутити на сік чи порізати на свіжий салат. Звичайно, ще можна зробити шикарне фото ексклюзивного помідора або привести його на виставку-ярмарок як унікальний експонат.

Важливо! Махрові квіти та томати абстрактного виду від них — не хвороба і не ГМО.

Чи потрібно обривати квіти у томатів?

Досвідчені городники відразу помічають наявність махрових суцвіть на стеблі й найчастіше вирішують видалити бутони. Пов'язано це з тим, що плоди виростають неправильної форми. Але це не найголовніше. Основна причина в ризику зламу стебла від нерівномірного розподілу ваги, а ще процес дозрівання незвичайного томату гальмує розвиток інших помідорів на кущі.

Для деяких городників наявність на рослині оригінального плоду викликає непідробний інтерес. Вони стежать за розвитком мутанта, роблячи унікальні знімки. Часом зустрічаються різні форми: пальчаста, серцеподібна, зрощені кульки. Якщо ви вирішили, чи потрібно обривати перші махрові квіти у помідорів, залишається визначитися, коли і як це зробити. Краще зрізати ножицями бутон або квітку, що ще не розкрилася, як тільки ви її помітили. Тоді прості квіточки-зірочки встигнуть опилитися і дати відмінну зав'язь.

Томат цвіте махровими квітами: чи варто збирати насіння

Якщо ви вирішили залишити нестандартні бутони або помітили плоди неправильної форми занадто пізно, потрібно допомогти рослині додатковим доглядом. Внесіть трохи більше добрив, щоб куща вистачило сил на плодоношення. З кисті можна видалити інші квітки, щоб усі поживні речовини прямували лише в один плід. Кущ треба підв'язати, тоді він не впаде і не зламається під вагою. Поливати слід регулярно для повноцінного розвитку. Використовувати в їжу дивовижний томат можна без жодних сумнівів. А ось на насіння його краще не залишати, навіть якщо вам сподобався великий розмір та приємний смак м'ясистої м'якоті. З великою часткою ймовірності, наступні кущі також будуть схильні до фасціації. Це може негативно вплинути на майбутній урожай.

Які сорти томатів мають махрові квіти?

Сорти томатів з махровими квітами з'являються внаслідок селекційної роботи. У гонитві за великоплідними помідорами фахівці залишають м'ясисті екземпляри. Сорти та гібриди, які обіцяють урожай великих плодів, найчастіше схильні до формування нестандартних бутонів. Не бійтеся замовляти насіння великоплідних видів. За ситуацією можна стежити у тепличних та вуличних умовах, своєчасно видаляючи подібні квіти або допомагаючи кущам сформувати особливо великі та незвичайні томати.

Експерти Яскрава Клумба
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити