123123
0

Пересадка та поділ півонії восени: готуємося до зими

Цвітіння півоній залежить від багатьох факторів, до яких належать своєчасний поділ та пересадка. Якщо ви знайомі з основами агротехніки вирощування цих прекрасних рослин, то знаєте, що періодична зміна локації має важливе значення. Так, пересадка лише заради пересадки потрібна не часто, приблизно раз на 5-6 років. А ось розмноження півонії розподілом куща восени - процедура практично щорічна. Якщо вас цікавить розмноження рослин саме таким способом, ви вчасно зайшли в блог Яскрава Клумба. Сьогодні ми розповідаємо про те, як розсадити півонії восени поділом куща та підготувати їх до зими.

Навіщо потрібна пересадка півонії восени?

Якщо ми говоримо про планову пересадку, то вона виконується з метою оновлення ґрунту, щоб не було дефіциту поживних речовин, і рослина мала всі передумови для гарного та пишного цвітіння. Оскільки ґрунтовий склад з часом бідніє, то без своєчасної пересадки рослина втрачає декоративність, а в деяких випадках навіть гине.

Також треба враховувати фактор негативного впливу різноманітних бактерій та збудників хвороб, від яких страждає культура. Патогенні організми можуть накопичуватися в ґрунті і з часом вчиняють згубний вплив на рослину, яка заражається, хворіє та вмирає. Пересадка півонії восени на нове місце допомагає уникнути неприємностей.

Ну і остання причина, через яку виконується пересадка деревоподібної півонії восени або будь-якого іншого виду - бажання змінити ландшафтний дизайн.

Час пересадки півонії: який оптимальний?

Пересадка півонії - досить проста процедура для садівника, але дуже стресова для рослини. Тож новачки бояться ризикувати і часто запитують, коли краще: восени чи навесні виконувати таку процедуру? Ми рекомендуємо восени, і на це є 3 вагомі аргументи:

 1. Восени більш сприятлива погода, оптимальна вологість ґрунту тощо. Ризик того, що рослини не приживуться менший, ніж навесні і влітку.

 2. Як показує практика, півонія після пересадки у весняний або літній період починає цвісти у кращому випадку на 3-й сезон. А пересадка півонії восени на інше місце передбачає цвітіння на 2-й сезон.

 3. Розподіл і посадка півонії восени сприяють безболісній адаптації рослини на новій локації. Посаджені навесні чи влітку можуть гальмувати у розвитку.

Найкращий час - пересадка півонії у жовтні, коли ще можна не побоюватися заморозків. Температура повітря тримається на середніх позитивних показниках як вдень, так і уночі. У листопаді може бути трохи пізно. У холодних регіонах рослина не встигає нормально адаптуватись, коренева система працює не на 100%. У такому разі зимівля буває болісною або навіть згубною.

Як вибрати місце для пересадки?

Ваш вибір має ґрунтуватися на естетиці в першу чергу, якщо ви хочете красиво облаштувати простір. Але при цьому слід пам'ятати про певні рекомендації. Наприклад, освітленість. Півонії люблять добре освітлені ділянки. Для них також важливо, щоб зона була провітрюваною, оскільки при дефіциті свіжого повітря рослина сама по собі стає менш декоративною і до того ж підвищується ризик появи захворювань.

Якщо ви хочете зробити повноцінну клумбу, то за можливості облаштовуйте її мінімум в 5 метрах від будинку або будь-якої іншої споруди. Близьке розташування цегляних та бетонних будівель негативно впливає на життєздатність півоній. Так, вони житимуть і швидше за все будуть цвісти, але ймовірно не так гарно, як на відкритій ділянці.

Щодо сусідства, то можете звернути увагу на найпопулярніші варіанти посадок. При розподілі та пересадці півонії восени намагайтеся враховувати побажання та потреби всіх рослин, щоб вони не заважали розвиватися одна одній.

Як правильно розділити півонію?

Якщо кущ великий, і з нього може вийти кілька повноцінних екземплярів, то сміливо розмножуємо півонії поділом. Процес нескладний, якщо дотримуватися черговості дій та рекомендацій:

 1. Потрібно озброїтися якісним інструментом. Можна орудувати звичайним ножем, як вам зручно. Головне - пам'ятати про важливість дезінфекції. Обов'язково обробляємо леза, щоб не заразити рослину.

 2. Розрізаємо рослину безпосередньо біля основи на кілька частин, залежно від розміру. Зазвичай виходить від 2 до 4 частин. Важливо врахувати, що кожна з них повинна мати грудку з коріння не менше 8-10 см в діаметрі. Орієнтуйтеся на те, щоб залишити приблизно 4-5 додаткових коренів (довжина 4-6 см). Також має бути така сама кількість ростових нирок.

 3. Замочуємо рослину в спеціальному стимуляторі, який сприятиме швидшій адаптації півонії. Циркон або Чистий лист можна використовувати. Після перебування в стимулюючому розчині рослина буде готова до посадки.

Чи можливий поділ деревоподібної півонії? Так, ви сміливо можете розмножувати деревоподібні півонії розподілом куща, але тільки в тому випадку, якщо рослина повністю сформована. Ділити можна не раніше 4-го року життя. Старий кущ після 8-го року життя теж не дуже добре підходить, оскільки його життєдіяльність дещо слабшає.

Як розсадити півонії восени поділом куща?

Щоб пересадка дорослих півоній шляхом поділу пройшла успішно, необхідно з максимальною увагою ставитися до їх викопування. Не можна ушкоджувати коріння, зайвий раз різати їх лопатою і т.д. Від їхнього стану залежить те, чи буде пересадка деревоподібної півонії або будь-якого іншого виду вдалою. Рекомендуємо дотримуватись таких правил:

 1. Насамперед потрібно обкопати кущ господарськими вилами на відстані 50 см від основи.

 2. Акуратно підіймаємо земляну грудку і за можливості відсуваємо, застосовуючи штикову лопату.

 3. У жодному разі не можна тягнути рослину за гілки, інакше є ризик розриву коріння.

 4. Обрізаємо стебла, залишаючи короткі пеньки (приблизно 5-10 см).

 5. Обмиваємо кореневу систему.

Коли ми знаємо як розділити півонії для пересадки і виконали викопування, залишається справа за малим. Чисто технічно все робимо так само, як при звичайній посадці півонії восени у відкритий ґрунт. Потрібно заздалегідь підготувати лунки для посадки. Їхня глибина і ширина повинні відповідати кореневій системі півонії (бути трохи об'ємнішими).

Якщо ґрунт у саду або у дворі бідний, то викопану землю можна прибрати, а замість неї додати суміш на основі дернової землі та торфу. Туди ж трохи перегною та трохи піску. Деякі садівники використовують також деревну золу.

Далі занурюємо розділені півонії у викопані ями. Забезпечуємо рясний полив. Приблизно відро води має йти на 1 лунку. Засипаємо підготовленою ґрунтосумішшю. Зверху можна присипати тією землею, яка на ділянці була спочатку. Ущільнюємо.

Чим удобрювати півонії восени і як готувати до зими?

Якщо ви використовували стимулятори росту і забезпечили високу поживність ґрунту, можна обійтися без добрив. В іншому випадку необхідно при посадці внести мінеральний склад на основі калію та фосфору. Азот використовувати не варто. У крайньому разі його концентрація має бути мінімальною. 

Рекомендуємо підгодовувати не пізніше середини жовтня - ще одна причина, чому пересадкою бажано займатися у першій половині цього місяця. При внесенні підгодівель також орієнтуйтеся на особливість ґрунту, що є на вашій ділянці. Наприклад, суперфосфат варто використовувати тільки в тому випадку, якщо ґрунт є слабокислим або лужним. Органіка по суті - універсальний варіант.

Чи не замерзне взимку півонія? Поділ восени передбачає пересадку, при якій ростові бруньки залягають за кілька сантиметрів від рівня верхнього шару землі. З цієї причини виникає актуальність у підгортанні, після якого виконується мульчування. У якості мульчі можна брати стандартну сировину. Наприклад, тирсу, лапник або сухе листя. Вкрай небажано для мульчування застосовувати залишки обрізаних півонії. У старих гілках рослини можуть бути збудники хвороб півонії, боротьбі з якими ми присвятили цілу статтю. Шар мульчі має бути 10-20 см.

Додатково робити захист із покривного матеріалу не варто. Взимку випаде сніг та створить природну шубу, яка захистить від холодного вітру. При виконанні всіх рекомендацій поділ, пересадка восени та зимівля півонії мають пройти успішно.

Василь Василашко
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити