РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НАХУЙ!!!
0

Молодило або містична «кам'яна троянда»: композиції для саду – особливості вирощування у квітниках та горщиках

У європейських садах кам'яні троянди вирощують повсюдно, це традиційна рослина. Ботанічна назва Sempervivum можна перекласти, як «завжди живий». У назві відображається властивості молодила залишатися вічнозеленим, високодекоративним навіть взимку під снігом. Один із природних видів молодила, скромна рослина зі звичайним зеленим забарвленням – заробив репутацію «рослини для цвинтаря» тому, що рослина здатна вижити практично, залишаючись без догляду та поливу в спеку. Сучасні сорти семпервівуму – виглядають зовсім інакше, є великі і мініатюрні, червоно-бордові і цегляно-бежеві, золотисто-смарагдові, різні забарвлення листя та розмір розетки. Молодила висаджують у кам'янистих композиціях, квітниках, з них складають чудові візерункові килимові посадки, використовують як ґрунтопокривну рослину, вирощують вдома та в саду.

І ще кам'яна троянда – рослина, яка у побуті має кілька імен і це іноді викликає плутанину. Ви можете зустріти різні аматорські назви. «Заяча капуста», мабуть, тому, що щільні товстенькі листочки молодила, як і капусти – їстівні, злегка кислуваті, їх їдять сирими, в салатах, тушкують на гарнір, варять супи та ін. «Живучкою» рослину називають за дивовижну невибагливість та витривалість, і навіть «очитком» за схожість із рослиною тієї ж родини Толстянкових, що й семпервівум.

Молодило – сукулент, тобто рослина, яка може накопичувати вологу в потовщеному м'ясистому листі, як верблюд у горбах. Компактна напівкуляста розетка, діаметром від 5-7 см до 15-20 см – здатна надовго зберігати запаси поживних речовин. І завдяки цьому сукулентні рослини можуть довго обходитися без поливу, зберігати декоративність в несприятливі періоди.

Саджанці кам'яної троянди здатні рости в рокаріях, між камінням альпійської гірки, у проміжках між плитами кладки та ін. Молодила благополучно ростуть там, де інші декоративні рослини просто не виживуть. Семпервівуму потрібен шар відповідного ґрунту всього в 5-7 см, щоб добре розростатися. Це дає широкі можливості використання молодил в дизайні. Бажаєте прикрасити рослинами стіну кам'яної кладки – купіть кам'яні троянди, створити ефектну килимову посадку на ділянці з бідним пухким ґрунтом – посадіть молодила, навіть вертикальну поверхню за певних умов – можна прикрасити посадкою семпервівуму.

Як розмножується молодило?

Вже через рік у пазухах нижнього листя розетки – з'являється одразу кілька дочірніх рослин. Спочатку вони пов'язані з материнським – тонким столоном (відростком), який у міру вкорінення «дітки» відсихає і відривається. Так навколо одного молодила досить швидко утворюється невеликий килимок із щільно розташованих поруч молодих рослин, абсолютно ідентичних материнському. Англійці називають молодило – hens and chickens, буквально – квочка з курчатами. Вегетативне розмноження кам'яної троянди нагадує вуса суниці. Молодила добре переносять пересадку, можуть довго залишатися взагалі без землі, легко вкорінюються, як тільки потрапляють у відповідні умови.

Зараз є безліч сортів з незвичайним забарвленням. Крім традиційних зеленолистих сортів, є гібриди з ліловим, червонувато-коричневим, пурпурним, пісочним, рожевим, смарагдовим, золотистим, фіолетовим, мармуровим забарвленням, облямівкою і навіть біколори. Діаметр розетки може змінюватись в залежності від сорту і, звичайно, віку рослини. Є чарівні мінісорти діаметром до 4-5 см. А є великі кам'яні троянди «гіганти» з розетками до 15-25 см.

Коли цвіте кам'яна троянда?

У середині літа центр розетки ніби висувається вгору і стає квітконосом. На вершині формується суцвіття. Забарвлення квіток – жовте, рожеве, червоне, фіолетове. Сучасні гібридні сорти пропонують широкий вибір саджанців. Цвітіння молодила починається на 3-4 рік, потім рослина відмирає. Але, до часу цвітіння, материнська рослина так щільно оточена «дітками», що це вже не впливає на щільність посадки, і висока декоративність посадки залишається незмінною. Висота трохи опушених квітконосів варіюється від 10-15 см до 45-50 см. На вершині – складне суцвіття з десятків невеликих зірчастих квіток.

Молодила для дизайну саду – види та сорти

Не втомлюватимемо вас ботанічною класифікацією. Кам'яні троянди легко гібридизуються і це дозволило селекціонерам створити безліч різних сортів, навіть «хамелеонів», які змінюють забарвлення протягом періоду вегетації та двоколірних біколорів. Зелено-рожеві, бронзово-золотисті, червонувато-смарагдові, з білою облямівкою і навіть сріблясто-сірі, як Aquila – при посадці у квітниках та клумбах виглядають дуже мальовничо. Але видові рослини теж залишаються популярними, вони дали старт більшості сучасних сортів.

  • М. павутинне – дуже незвичайний вигляд, ви відразу упізнаєте сорти, створені на його основі. S. Arachnoideum має виразну особливість – кінчики листя з'єднані тонкими білими нитками, які утворюють на поверхні розетки химерний візерунок. Розетки щільні, невеликі, 4-6 см, чітко структуровані. Забарвлення сортів – зелені з червоними та бордовими відтінками та облямівкою. Цвіте пурпуровими квітками. Зверніть увагу на сорти Shampoo, Silberring, Tomentosum, Weisse Hochzeit та ін.
  • М. кулясте – поширений і популярний вид. Чарівні розетки S. Globiferum – кулясті, щільні, діаметром до 7-8 см. Квітконоси порівняно високі до 15-20 см. Квітки – світлі, з ніжними пісочно-жовтими відтінками. Добре росте не тільки на піщаних та супіщаних ґрунтах, а й на легких суглинках.
  • М. покрівельне – вид кам'яної троянди, що викликає великий інтерес у садівників. S. Tectorum традиційно використовувався для посадки на солом'яних та інших дахах британських будинків, де в щілинах могло скупчитися хоча б кілька сантиметрів ґрунту, принесеного вітром. Шару землі буквально за кілька сантиметрів було достатньо, щоб молодила добре росли та захищали дах від перегріву, розмивання дощами, снігу. Сорти і гібриди, похідні цього виду – більші за попередні, розетки досягають 20 см в діаметрі. Листя зелене з червоно-пурпуровими кінчиками та каймою. Квітконоси високі до 35-45 см, з пурпуровими суцвіттями. Подивіться якийсь виразний сорт Tectorum Rubin з пурпуровим листям.

Саджанці молодила – як посадити семпервівум

Молодила можуть бути напрочуд витривалі. Навіть, якщо розетка відірвалася і її віднесло вітром, наприклад, семпервівум швидко сформує нове коріння, закріпиться на новому місці, і буде благополучною рости і розмножуватися як ні в чому не бувало. Найчастіше, можна купити у колекціонерів саджанці молодила зовсім без коріння – просто розетки, які швидко укорінюватимуться на новому місці. Але, все це можливе лише у відповідних для саджанців молодила умовах. І у деяких садах їх доведеться створити штучно. Але, це не складно, просто дотримуйтесь рекомендацій експертів Яскрава клумба.

Як правильно посадити кам'яні троянди?

Кращий ґрунт – легкий супіщаний ґрунт, з хорошим дренажем без застою води. Підійдуть садові ґрунти від слабокислого до слаболужного. Погано ростуть кам'яні троянди на щільних важких суглинках, місцях, де накопичується дощова або тала вода.

Місце посадки – сонячне, що більше світла, то краще. Семпервівум може витримувати і легке затінення, але деякі сорти можуть втратити яскравість забарвлення. У тіні молодила ростуть погано. Чому кам'яна троянда витягується? Найчастіше саме через нестачу освітленості.

Посадка. Якщо у вас важкий щільний ґрунт – не засмучуйтесь. Просто приготуйте легкий ґрунт самі, його знадобиться небагато. Спочатку створіть хороший дренаж із шару піску, гравію та ін. Потім змішайте торф, компост і пісок у співвідношенні 1:1:4. Це один із прикладів відповідного субстрату. Або просто купіть готову землю для сукулентів, гарно виглядає субстрат із декоративними камінчиками. Не потрібно особливо трудомістких процесів – просто насипте по дренажному шару – субстрат завтовшки від 5-6 см. Звичайно краще, якщо підходящий субстрат матиме шар до 15 см для гарного розростання молодила. Як садити молодило? Потрібно акуратно вийняти рослину з контейнера з грудкою землі та опустити її в лунку. Для кращого укорінення попередньо полийте молодила в контейнерах розчином гетероауксину. Злегка притисніть землю до коріння і добре полийте. Якщо ви розсаджуєте діток рослини, які ще без коренів – просто злегка вдавіть їх розетки у вологу землю. Відстань між рослинами невеликих сортів – від 7-10 см, для великих від 15-20 см.

Як правильно доглядати кам'яну троянду? За добрих умов посадки молодила, весь догляд зведеться тільки до періодичного прополювання, поки посадка не стане настільки щільною, що бур'янів майже не буде. Періодично після цвітіння потрібно видалити засохлі рослини. При грамотному догляді – семпервівум навіть взимку виглядатиме так само декоративно, як і влітку. Додаткові поливи потрібні лише за тривалого періоду посухи.

Як розсаджувати молодило? Нагадаємо, за сезон довкола молодила формується кілька молодих рослин. Вже на початку наступного сезону їх можна відокремити та відсадити в інше місце. Рослину акуратно пересаджують із грудкою землі або, якщо видимого коріння немає – просто злегка притискають розетку до землі на новому місці.

Молодила взимку чудово обходяться без укриття. У сильні морози їм досить снігового покриву.

Хвороби та шкідники. Молодила досить стійкі. За правильного вибору умов вирощування практично не хворіє. Зрідка ушкоджується павутинним кліщем. Якщо ви помітили проблему, використовуйте спеціальні препарати.

Молодило у дизайні саду

Кам'яні троянди – настільки універсальні, ефектні і в той же час невибагливі рослини, що ландшафтні дизайнери включають їх в різні садові і горщикові композиції. Традиційно кам'яні троянди висаджують серед каміння в альпійській гірці та рокаріях. Мальовничо виглядає молодило у низьких бордюрах на першому плані, у щілинах серед плит кладки та підпірних стіночок.

Найбільш ефектними, традиційно, вважаються щільні посадки з чітко вираженим геометричним або абстрактним візерунком. Різноманітність розмірів та забарвлення листя різних сортів молодила дозволяють створювати дуже гарні композиції. Ви складали у дитинстві гру Мозаїка? Дизайнери так само складають килимові орнаментальні посадки з чарівних кам'яних троянд.

На сітці та геотекстилі можна вирощувати молодила на ділянках та поверхнях з уклоном, і навіть створювати вертикальні фіто-стіни, фіто-картини. Хорошими компаньйонами для молодила будуть карликові хвойні, наприклад, ялина Alberta Globe, Nidiformis та ін.

Семпервівум вирощують не тільки у відритому ґрунті. Молодила добре ростуть і у вуличних композиціях в горщиках, міні-рокаріях, вазонах. За відгуками, можна вирощувати кам'яні троянди і в домашніх умовах, як кімнатну рослину, але часто їм не вистачає світла і доводиться влаштовувати штучне підсвічування. Тому, на підвіконні більш доречним буде вирощувати інші види сукулентів. Вдома краще посадити хавортію або агаву, «кам'яною квіткою» для дому називають еоніум та інші рослини.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити