РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НАХУЙ!!!
0

Хвороби клематису: як виростити здорові та рясно квітучі декоративні ліани в саду

Коли прекрасні клематиси хворіють – це дуже прикро. Як вилікувати клематиси від хвороб, коли і які препарати застосовувати, причини появи хвороб.

Клематис хвороби, лікування, профілактика, фото

Клематиси – чудові декоративно-квітучі садові ліани. Вони красиві з весни до осені, швидко ростуть, пишно та довго цвітуть. Уберегти клематиси від хвороб набагато простіше, ніж може здатися. Зараз ми розберемося у причинах виникнення хвороб у клематисів, як не допустити їх появи і як вилікувати рослину, якщо вона все-таки захворіла.

Клематиси можуть хворіти грибковими, бактеріальними та вірусними захворюваннями. Зверніть увагу, що найкраща профілактика хвороб клематису – правильна посадка. Перед тим, як намагатися ідентифікувати хвороби клема тису та лікувати рослину – переконайтеся, що всі правила посадки та агротехніки дотримані. Без цього лікування хвороби може бути неефективним і навіть привести до того, що клематис не цвіте:

 • Відстань між саджанцями клематису – від 100 см. Рослини мають добре провітрюватися та освітлюватися сонцем.
 • Глибина посадки саджанця – дуже важлива: коренева шийка заглиблюється при посадці на 10 см - 12 см.
 • Кислотність ґрунту. Уникайте кислих ґрунтів при посадці клематису.
 • Дренаж. Застій води в зоні коренів, щільні важкі ґрунти – не підходять для посадки, включаючи місця, де намітає багато снігу взимку і навесні він довго тане.

Поширенню хвороб клематисів можуть сприяти несприятливі погодні умови, недолік або надлишок добрив, підвищена вологість, посуха, зараження від сусідніх рослин. Вчимося розпізнавати ознаки хвороб та лікувати клематиси.

Правильна посадка клема тису – профілактика хвороб, фото

Основні хвороби клематисів, засоби профілактики та способи лікування

В’янення клематисів або вилт

Це одна з найпоширеніших хвороб клематисів.

 • Прояви та ознаки. У здорової на вигляд рослини, верхівки пагонів раптово починають в'янути першими, потім, пагони та листя втрачають пружність, і швидко стають коричневими та засихають.
 • Причини. Грибкові та бактеріальні мікроорганізми проникають в кореневу систему клематису, пошкоджують її і позбавляють пагони живлення. Клематиси стають схильні до в'янення після того, як коренева система довгий час залишається перезволоженою, отримує механічні пошкодження. Після теплої зими, з частими відлигами, затяжного періоду дощів. Під час бурхливого весняного росту, клематиси особливо швидко пошкоджуються хворобою в'янення.
 • Лікування хвороби. Дотримання правильної агротехніки, дренаж в зоні коренів, оптимальний режим вологості. Пагони можуть ув’ядати дуже швидко, але деякі залишаються здоровими. Коренева система клематису влаштована таким чином, що кожна зона коренів відповідає за свою групу пагонів. Тому при прояві ознак хвороби, постарайтеся видалити всі хворі пагони, а здорові залишайте та спостерігайте за ними. Якщо ураження дуже сильне – обріжте всі пагони до рівня землі. Полийте рослину розчином фунгіцидів та обприскайте всю ліану. Підійдуть препарати: Фундазол і Превікур. Препарати продезінфікують ґрунт та попередять гнилі в зоні коренів. Зазвичай, після такого лікування клематис відновлює ріст. Навесні і восени поливайте клематиси розчином золи, вапна, доломітового борошна – це знизить кислотність ґрунту.
 • Сильно уражені рослини – видаліть разом із грудкою землі. Місце посадки полийте розчином системного фунгіциду.

Гнили і в'янення клематису, препарати, лікування хвороби, фото

Сіра гниль

У сезони з підвищеною вологістю ґрунту та повітря, при затяжних дощах на клематисі може з'явитися та швидко охопити всю рослину сіра гниль.

 • Прояви та ознаки. На бутонах, листках, стеблах з'являються сіро-бурі плями.
 • Причини. Сіру гниль поширюють грибкові мікроорганізми, спори яких швидко заражають сусідні листя та інші рослини.
 • Лікування хвороби. Обприскування ліани та полив рослини фунгіцидами, наприклад: Фундазол, Превікур та ін. Не чекайте проявів хвороби, при несприятливій погоді – робіть профілактичні обприскування.

Борошниста роса

При підвищенні температури вище +25°С, у будь-яких регіонах, особливо жарких, клематиси можуть уражатися борошнистою росою, яку у побуті називають «біль» або «попелиця».

 • Прояви та ознаки. На листі, бутонах, квітках з'являється білий наліт, під яким тканина згодом відмирає. Зазвичай, хвороба поширюється по ліанах від низу до верху.
 • Причини. Борошниста роса – результат ураження надземної частини рослини грибковим захворюванням.
 • Лікування хвороби. Обприскування ліани та полив рослини фунгіцидами, наприклад: Фундазол, Превікур, Ридоміл Голд та препаратами міді, такими як Хлорокис міді, Медян Екстра та ін. Краще лікування, звичайно – профілактичне обприскування.

Іржа клематису

Це грибкове захворювання вражає надземну частину рослини. Зустрічається воно досить рідко, але теж потребує лікування.

 • Прояви та ознаки. На листі, стеблах, черешках – з'являються яскраві помаранчеві плями. Найчастіше іржа з'являється на старих пагонах, але може хворіти і молодий приріст. Хворі частини рослини згодом відмирають.
 • Причини. Хворобу викликають гриби, спори яких поширюються повітрям. Часто носієм іржі є бур'ян пирій, тому робіть систематичні прополки.
 • Лікування хвороби. Видаляйте листя та стебла з ознаками захворювання. Робіть профілактичні обприскування фунгіцидами, наприклад: Фундазол, Превікур, Ридоміл Голд та препаратами міді, які надійно долають захворювання іржею.

Борошниста роса та п'ятнистість клематису, фото

Альтернаріоз

Це грибкове захворювання, зазвичай, проявляється наприкінці літа та восени. Вражає слабкі недорозвинені пагони. Хворобу іноді називають «суха плямистість».

 • Прояви та ознаки. Спочатку буріють та відмирають кінчики листя і трав'янисті пагоні, що ще не здерев'яніли. Але без лікування, хвороба може охопити і старі пагони.
 • Причини. Зараження спорами патогенних грибків по повітрю.
 • Лікування хвороби. Обприскування системними фунгіцидами та препаратами міді. Важливо: якщо пустити альтернаріоз клематисів напризволяще, то це може привести до ослаблення рослини та її невдалої зимівлі.

Септоріоз клематисів

Коли погоди стоять теплі та надто вологі, може проявитися септоріоз.

 • Прояви та ознаки. Біло-коричневі плями на листі, іноді з червонуватим краєм плями. Хвороба може поширюватися по всій рослині досить швидко.
 • Причини. Грибкові мікроорганізми, які поширюються спорами по повітрю. Часто вражають загущені клематиси, які недостатньо провітрюються.
 • Лікування хвороби. Видаліть хворі листя та пагони. Проведіть обприскування системними фунгіцидами.

Жовта мозаїка

Дуже рідко, але клематиси можуть уражуватися вірусними захворюваннями, які не залежать ані від умов вирощування, ані від погоди.

 • Прояви та ознаки. Листова пластина втрачає колір, стає жовтою, а потім білою – знебарвлюється.
 • Причини. Віруси розносять комахи-шкідники: попелиця, кліщі та ін.
 • Лікування хвороби. Профілактична обробка інсектицидами.

Клематиси в саду хвороби, фото

Можливо, для новачків все це здається занадто складним. Важливим є те, що клематиси, насправді, хворіють досить рідко. Більшість квітникарів, які дотримуються агротехніки – ніколи в очі не бачили хворі клематиси. Та й впоратися із захворюваннями за допомогою сучасних садових препаратів - просто! Якщо ви задумалися, чи купити клематиси або ... Звичайно купити! їх цвітіння – приголомшливе, справжня родзинка саду! І головне – якісний посадковий матеріал, придбаний у професійного розплідника, такого як наш!

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити