scroll-top

Красуня в тіні: все що варто знати про Хосту

Хоста ФорчунаХости - улюблені рослини ландшафтних дизайнерів. І це цілком виправдано. Витончені лінії, краса і пишність їх декоративного листя - не мають собі рівних. А деякі сорти хости дуже гарно цвітуть. Широке розмаїття сортів і гібридів хости - дає можливість створювати ефектні композиції і миксбордери. Хости - одні з небагатьох рослин, які процвітають в тіні і півтіні, деякі види навіть у глибокій тіні почуваються прекрасно, де інші рослини зовсім не ростуть. 

Це дуже вдячна рослина, досить легка у догляді, красива, стильна, гармонійно зростаюча в наших садах. За допомогою хости ви може не тільки прикрашати миксбордери, а й ефективно моделювати простір саду. Хости прекрасна як у групових посадках і бордюрах, так і в одиночних композиціях, як акценти на клумбі або в газоні. Рослини з однотонними листям як рослини другого плану - створять прекрасний фон для інших.

Її можна пересаджувати практично в будь-який час. Хостою можна швидко засадити великі простори і оформити доріжки в лічені дні, без втрати її зовнішнього вигляду. Раз - і готово! Головне правильно вибрати рослини і сформувати з них гармонійні композиції. Хоста - рослина, в яку неможливо не закохатися.

Хоста (лат. Hosta) - це рід багаторічних трав'янистих рослин сімейства Холодкових (лат. Asparagales). Цей рід часто називають Функия (Funkia). Декоративне листя хости має багато колірних відтінків та фактур - сизі, блакитні, золотисті, зелені, з контрастними смугами, облямівками, гладкі, хвилясті, гофровані. Рослини хости утворюють довговічні пишні посадки. Восени хости змінюють забарвлення листя на жовті тони, які зберігаються до заморозків. Не дарма хосту називають «королевою тіні».

Поверхня листя хости теж різноманітна: зморшкувата, глянцева, жата, з глянцевим відливом, з сизим восковим нальотом. Рослини відрізняються і за розміром куща: є гігантські хости, висотою куща до 120 см, а є карликові форми до 20 см в діаметрі. Хости високорослих сортів, які розрослися, виглядають не менш екзотично, ніж тропічні рослини. Карликові форми відмінно виглядають, вирощені в горщиках у внутрішніх двориках-патіо, трасах або на першому плані міксбордерів. У хост високі квітконоси, у деяких видів до 120 см. Квіти - воронкоподібні, зібрані в суцвіття, частіше синьо-блакитних відтінків, але є білі і лілові забарвлення. Цвітуть влітку і восени.

У реєстрі товариства любителів хост на сьогодні зареєстровано більш ніж 2000 сортів хости.

Види і типи хости: по висоті рослини, фактурі і кольору листа

По висоті куща види і сорти зазвичай об'єднують в кілька груп:

 • Мініатюрні / карликові (mini, miniature, dwarf) - заввишки 5 - 10 см.
 • Маленькі хости (small) - до 20 см.
 • Середні хости (medium) - до 30 см.
 • Великі хости (large) - до 45 - 50 см.
 • Гігантські (very large, gigant) - від 60 см.

Хоста Зибольда. Голубая хоста blueЗа забарвленням листя хости ділять на групи:

Зелені (green) - хости найрізноманітніших відтінків зеленого, від світло-салатового, оливкового до глибокого темно-зеленого. У цей групі колекціонерами особливо цінуються сорти з особливою структурою і формою листя, великі квіти і їх аромат. У нашому інтернет-магазині ви можете купити саджанці хости green сортів: Fortunei Hyacinthina, Fortunei Aureomarginata.

Жовті (gold) або салатові - колір листя варіюється від золотистого, пісочного до яскраво-жовтого. Зазвичай, жовтий колір у хост проявляється на відкритому, сонячному місці, в тіні вони набувають зеленуватий відтінок, за винятком деяких сортів. У нашому інтернет-магазині ви можете купити саджанці хости gold сортів: Piedmont Gold, Gold Standard.

Білі (white). Листя хости цих сортів найкраще показують себе в мереживній півтіні і радують ніжним відтінком, в тіні вони швидко стають більш темного зеленого забарвлення. Але на відкритому сонці їх ніжне листя може підгоріти і втратити декоративність. У нашому інтернет-магазині ви можете купити саджанці білої хости сорти: White Feather.

Блакитні/Сині/Синьо-зелені хости (blue) - на їх листі утворюється восковий наліт. У цих хост листя має синій або синьо-зелений відтінок. У нашому інтернет-магазині ви можете купити саджанці хости blue сортів: Tokudama, Sieboldiana, Big Father, Canadian Blue, Blue Cadet

Хоста кучеряваНадзвичайно ефектні хости з барвистим листом, по специфіці забарвлення - їх збирають у групи:

 • Змішані забарвлення, так звані варієгатну форми (variegata):
 • Сорти з строкато-золотистим листям, ауреоваріегата (aureovariegata).
 • Сорти з білою облямівкою на листі - альбомаргіната (albovariegata).
 • Сорти з жовтою або світлою облямівкою - ауреомаргіната (aureomarginata).
 • Сорти з зеленою облямівкою, а в центрі листа може бути білою, жовтою, з контрастною смугою у центрі - медіоварієгатні (mediovariegata).

По фактурі листя хости поділені на групи:

 • Вафельна фактура/жата.
 • Із глибоким жилкуванням листа.
 • Із восковим і оксамитовим листом.
 • Із блискучими, глянцевими листям.

Хости, які зазвичай вирощують в наших садах, належать до таких видів:

Хоста японська або ланцетолистна (Hosta japonica = Hosta lancifolia)

Хоста середнього розміру. Висота рослини 25 - 40 см. З блискучим ланцетним листям оливково-зеленого кольору. Добре розростається, утворюючи щільні бордюри або зарості. Відмінно росте в тіні і півтіні, на відкритих сонячних ділянках кущі і листя дрібніють та втрачають декоративність. Цвіте рясно, в середині літа, ліловими дзвоникоподібними квітками, які дуже люблять відвідувати метелики. Дуже невибаглива, росте практично на будь-яких грунтах. Добре зимує в нашому кліматі. Прокидається раніше інших хост вже наприкінці квітня.

Хоста подорожникова (Hosta plantaginea)

Крупна хоста. Широко поширена в Китаї. Висота рослини до 50 см. Листя світло-зелене, блискуче. Кущ потужний. Квітки великі, білі, запашні. Досить швидко розростається. Прокидається трохи пізніше, ніж ланцетолистна, в першій декаді травня. Ця хоста, одна з небагатьох, яка добре росте не тільки в тіні і півтіні, але і на сонячних ділянках. Зимостійка, на відкритих ділянках краще вкрити рослини палим листям на випадок морозною і малосніжною зими.

Хоста Зибольда (Hosta sieboldiana)

Крупна хоста. Її батьківщина - Японія. Рослина висотою до 50 см. Листя велике, широке до 20 см, серцеподібні із сизим відтінком та восковим нальотом. Квітки світло-лілові. Листя злегка гофровані, цікавої фактури. Добре ростуть на пухких, вологоємних, окультурених грунтах. Прокидається пізніше хости подорожникової, наприкінці першої декади травня.

Хоста кучеряваХоста хвиляста (Hosta undulata)

Хоста середнього розміру. Її батьківщина - Японія. Висота рослини - до 30 см. Листя скручене, витягнуті, загострені, з яскраво вираженими прожилками. Колір листя - салатовий, є сорти з білими прожилками. Найкраще росте в півтіні, але витримує і відкрите сонце. Морозостійка. Росте на будь-яких садових грунтах.

Хоста кучерява (Hosta crispula)

Крупна хоста. Родом з Японії. Рослина висотою 50 - 70 см. Листя матове, зелене з хвилястим краєм і широким білим краєм. Цвіте в липні світло-фіолетовими квітками. Висота квітконоса - 50 см. Росте повільно, але розростаючись, утворює пишні масиви.

Хоста Форчуна (Hosta fortunei)

Середня хоста. Висота рослини - до 50 см. Дистя широке серцеподібне, зелені із золотистою облямівкою або салатові з темно-зеленою облямівкою. Квітконоси - до 50 см заввишки. Цвіте в серпні. Подібна до хости Зибольда, але дрібніші з легким восковим нальотом. Добре росте в півтіні, на слабокислих вологих грунтах. Гібридні форми можуть рости на відкритому сонці.

Хоста здута (Hosta ventricosa)

Середня хоста. Її батьківщина - Японія, Китай, Корея. Висота 30 - 50 см. Листя широкі, серцеподібні, темно-зелені. Квітки синьо-фіолетові з темними смужками і білим малюнком з внутрішньої сторони. Квітконоси високі до 1 м. Цвіте в серпні бузковими квітками. Добре ростуть на сонячних місцях, в півтіні. Двоколірні форми краще висаджувати на більш сонячних місцях, в тіні вони менш декоративні. Добре росте на слабокислих, пухких і вологоємних грунтах.

Відгуки