Контактна інформація

Секрети хости-хамелеона: що впливає на колір листя?

Від чого залежить колір листя у хости, фото

Чому листя хости змінює колір? Хоста-хамелеон – прекрасна декоративно-листяна садова рослина, яка цінується за красу листя. Блакитні, ряболисті, смугасті, жаті, жовті, білі – їх забарвлення, найчастіше залежить від умов вирощування.

Хости або Функії - одні із самих невибагливих, і при цьому, найбільш декоративних рослин. Сучасна селекція подарувала нам багато дивовижних сортів, і з окантовкою, і біколорів, і в штрихах, і сонячно жовтих і блакитних, і навіть білих. Але ці красуні повністю розкриють вам свою красу тільки, якщо ви будете знати кілька простих, але важливих секретів. І ми поділимося ними з вами!

Колір листя хости-хамелеона може варіюватися від легких салатових тонів з відтінком лайма і блакитних до яскраво жовтих і навіть білих. Сучасні колекції саджанців хости мають унікальні сорти і гібриди зі штрихами по листу, контрастною облямівкою або ніжними переходами колірних відтінків.

Завдяки такому багатству забарвлень, форм і розмірів – хоста завжди знайде гідне місце у вашому саду, стане основою квіткових і декоративно-листяних композицій.

При вирощуванні хости-хамелеона дуже важливо знати від чого ж залежить колір листя, коли рослина розкриє властивості сорту в повній мірі, як уникнути помилок при посадці найкрасивіших сортів.

Чому ж хости стають «хамелеонами»? Чому листя змінюють або не змінюють колір? Як домогтися від сорту максимальної відповідності кольору листя – заявленим властивостям сортів і різних видів?

Хоста жовта, біла, колір листя залежить від умов вирощування, фотоКолір та інтенсивність забарвлення листя хости у великій мірі залежить від умов вирощування

Перерахуємо найбільш значущі фактори:

 1. Освітленість місця посадки..
 2. Вік рослини.
 3. Вологість ґрунту.
 4. Особливості сорту.

Освітленість: як інтенсивність забарвлення листя у хост-хамелеонів залежить від сонячного світла

 1. Пістряволисті хости-хамелеоны мають отримувати до 3 годин ранкового сонячного світла.
 2. Саме контрастне, з найбільш багатими забарвленнями – молоде листя в першій половині літа.
 3. Підбирайте місце для посадки. З першого разу складно оцінити, як себе покаже кожен конкретний сорт в даному місці. Якщо листя занадто бліді – пересадіть рослину в більш тінисте місце. Якщо переважає зелений колір, замість білого або жовтого – на більш сонячне.
 4. Блакитні та смарагдові хости будуть максимально красивими – в густій тіні. При надлишку світла – стануть зеленими.
 5. Зелений колір найбільш густим буде в тіні, а при більшому освітленні – більш салатовим. При надлишку сонця – бляклим.

Порада: не дивуйтеся, рідко яка хоста-хамелеон відразу «сідає» на своє місце. Кожен сад сповнений особливостей мінливого «життя світла і тіні». Абсолютно нормально спостерігати кожен сорт саме в вашому саду і підібрати йому найкраще місце.

Практика:
Якщо ви купили кореневище хости-хамелеона, пестряволистої або білої, такої як White Feather – посадіть її в перший рік в вазон або контейнер і спробуйте виставляти її в різні місця вашого саду. Так ви швидше, і не травмуючи хосту частою пересадкою, знайдете місце, яке сподобається рослині. Особливо це актуально для хост, які показуються з землі білими або жовтими, а потім стають більш зеленими, такі як Вайт Фезер / Біле пір’я. Так ви набагато швидше знайдете вашим красуням найкраще місце.

Вік рослини: як залежить забарвлення листя від віку хости-хамелеона

Многие сорта хост-хамелеонов полностью раскрывают свою красоту в зрелом возрасте, с 3-4 года после высадки. Чем крупнее куст, тем он красивее и в большей степени отражает свойства сорта.

 1. Швидше за інші сорти свою красу розкриють хости з зеленим і салатовим листям. Ці рослини, практично, відразу показують себе в повній мірі.
 2. Блакитним хостам потрібно пару років, щоб їх лист набув характерний сіро-блакитний відтінок і ніжний перламутровий білуватий наліт на листках.
 3. Пістряволистим хостам-хамелеонам знадобиться до 4-5 років для того, щоб проявити себе. Але їхня краса – неперевершена!

Давайте розберемося з особливостями сортів хост та вибором місця посадки для них

Хости-хамелеони можуть змінювати колір листя в залежності від освітлення. Різновиди хости потребують різного ступеня освітленості. Основний критерій – колір листя.

 • Зеленолисті хости

Сорти з темно-зеленим листям, як і блакитні хости, найкраще проявляють насиченість кольору листя в півтіні під надійним захистом крон дерев весь день. Вони можуть рости навіть у самих тінистих куточках саду та бути на диво красивими! До такого типу хост відносяться, наприклад: Ланцетолиста, Подорожникова, Хоста висока та ін. Зазвичай, розміри таких кущів від 30 см - 50 см до 70 см. Подорожникова хоста цілком може рости і на освітлених ділянках, витримує навіть полуденне сонце, але часткове затінення – краще.

 • Хости із блакитним листям

Ці сорти – одні з найпопулярніших. І не дарма! Їх розкішне блакитне листя, при посадці у розсіяній тіні може набувати інтенсивного блакитного відтінку з легким сріблястим нальотом. І виглядають чудово! А ось на сонці листя стане блідими, мов «злинялим», втратить насиченість забарвлення і буде погано рости.

Найкращі сорти блакитних хост:

Хоста Big Father

Це одна з найпрекрасніших великих блакитних хост. Висаджуєте Big Father в надійну тінь. Припустимо пару годин прямого сонця лише в ранкові години. Інакше лист втратить свій блакитний відтінок і стане просто темно зеленим.

Хоста Canadian Blue

У прохолодній тіні кущі цієї хости розростаються до 80 см, а її листя набуває чудового благородного сіро-блакитного відтінку. Лист Канадіан Блу – матовий, злегка жатий, виглядає дуже ефектно!

Хоста Blue Cadet

Цікава особливість – у вологому прохолодному повітрі, дорослі листи здобувають злегка жату фактуру та легкий перламутровий наліт. Молоді листи – глянцеві.

Хоста Fortunei Hyacinthina

Це сорт із блакитним листям відноситься до однієї з найбільш стійких груп – Форчуна. Дивна особливість сорту: зворотна сторона листа має ще більш інтенсивне блакитне забарвлення, ніж зовнішнє.

Хоста Зибольда

Одна з найбільш невибагливих блакитних хост. Гарний відтінок листя, звичайно. найкраще проявляється в тіньових місцях. Але навіть в півтіні забарвлення листя збереже свій прекрасний відтінок!

Важливо: всім цим хостам найкраще буде при розсіяному світлі протягом усього дня!

Хоста жовта із зеленою облямівкою, забарвлення листя, фотоА тепер про види хост, які ведуть себе як справжні хамелеони. Забарвлення їх листя настільки залежить від освітленості, що вибір місця посадки набуває першочергового значення

 • Жовтолисті та хости із пістрявим листям (пістряволисті)

До цієї групи ми віднесемо хости з жовтим, жовто-зеленим листям, з облямівкою, штрихами, переходами кольору. Для того, щоб отримати максимально яскраве забарвлення листя, найкраще висаджувати їх так, щоб до 60% часу вони перебували в тіні, а решту часу – на прямому або розсіяному сонці. Найбільш універсальною можна вважати посадку в такому місці, де хости такого типу будуть освітлені ранковим сонцем від 2 до 3 годин.

Важливо: сонячне освітлення має бути тільки м'яким ранковим, ні в якому разі не полуденним.

Порада: в повній тіні строкатість листя, окантовка, штрихи – можуть не проявлятися взагалі.

При надлишку світла – забарвлення листя хост-хамелеонів може стати бляклим і втратити інтенсивність, при нестачі – листя стає швидше зеленим і втрачає жовті, салатові, білі штрихи та облямівку.

Заради таких красивих сортів, можна і постаратися підібрати їм місце. Якщо ви бачите, що у хост занадто зелене листя – пересадіть їх на місце, де сонця на 1-2 години більше. Якщо листя занадто світлі і бляклі - то перемістіть ваших красунь в трохи більш тінисте місце.

Нюанс: якщо у вас в саду мало тіні, то висаджуйте хости в тіні інших багаторічних рослин, з північно-західного і з північно-східного боку, щоб полуденне сонце їх не торкалося.

Важливо: багато сортів хост-хамелеонів можуть показувати найбільш характерне забарвлення до середини літа. Потім листи набувають більш рівномірного, не такого контрастного забарвлення.

Особливість: якщо хоста-хамелеон отримує тільки ранкове сонце – жовте забарвлення буде найбільш вираженим, на полуденному сонці – листи стануть білішими, а при надлишку тіні – зеленими.

Хоста Tokudama

Неймовірно красива велика хоста. У неї не тільки жовта облямівка і штрихи по блакитним листям, але й незвичайна жата фактура, яка виглядає як вафельна. Щоб Токудама повністю розкрила свою красу, постарайтеся вибрати їй місце, де вона буде отримувати до 2-3 годин ранкового сонця, тоді жовта облямівка буде яскравою, але при більш інтенсивному освітленні, її листя може втратити вишуканий блакитний відтінок. Шукайте оптимальне місце. Але ця хоста варта того, щоб мати її в саду – рідкісне поєднання саме блакитного, а не зеленого листя із жовтою облямівкою. Врахуйте, що в повній мірі сорт буде проявляти себе з віком. Чим більший кущ – тим яскравіше забарвлення. А ось до 3-х років, забарвлення вираженим не буде.

Хоста Patriot

Сорт Патріот один з найвиразніших і контрастних за забарвленням. Для тіньових ділянок, де найкраще почуваються зелені хости – цей сорт стане прекрасним акцентом. Його чисто біла облямівка зробить тіньову ділянку саду – святковим і ошатним!

Хоста у саду, умови вирощування, забарвлення листя, фотоХоста Fortunei Aureomarginata

Ще одна дивовижна хоста-хамелеон – Форчуна Ауреомаргіната. Її особливість – яскрава жовта нерівномірна облямівка по смарагдовому листу. Ця невибаглива хоста може витримати навіть висадку на повному сонці. Але при цьому її забарвлення буде набагато блідішим. Оптимальне місце – півтінь, тут сорт може показати не тільки жовту облямівку, а навіть білуваті і кремуваті смуги. Важливо: уникайте посадки в місцях, де з дахів капає вода – вона буде шкодити листю. До середини літа забарвлення листя буде залишатися яскравим і соковитим. А ось ближче до осені – листя буде більш блідим і більш зеленим. Це нормально для цього виду хост.

Хоста Gold Standard

Голд Стандарт – чудовий біколор! Його забарвлення незвичайне – самі листя хости-хамелеона жовті, а окантовка – зелена. Щоб листя цієї хости набули інтенсивного жовтого коліру, її потрібно посадити так, щоб рослина отримувала до 4 годин ранкового сонця. Якщо ви виберете місце, де влітку хоста буде прикрита від палючого сонця приблизно з 12 до 17 години, а в решту часу буде на сонці – то листя набудуть найбільш інтенсивного жовтого відтінку. Якщо сорт залишити в півтіні, то листя набуде кольору до середини літа. У тіні – жовтий відтінок не проявиться взагалі.

 • Хости із білим листям (білолисті)

Ця група – одна з найбільш мінливих за забарвленням, «хамелеоністих». І сорти з широкою білою облямівкою, і сорти з практично білим листям – відносяться до цієї групи за особливостями умов вирощування.

Важливо: цим хостам потрібна деяка кількість прямого сонячного світла. До 3-4 годин в день. При ранковому сонці, забарвлення листя буде світлим, а самі листи – соковитими і глянцевими. При денному – лист стане ще світлішим, але більш матовим.

Нюанс: найбіліше листя – молоде, навесні і в першій половині літа, пізніше – набуває салатового  відтінку. Це нормально для сортів цієї групи.

Отже, як залежить колір листа хости-хамелеона від вибору місці для посадки?

 1. Місце для посадки має бути не тільки затінене, але і досить вологе.
 2. Занадто сухе повітря не дозволить красі сорту розкритися повною мірою.
 3. Пам'ятайте – перезволоження не припустимо!

Нюанс: самые белые листья – молодые, весной и в первой половине лета, позже – они приобретут салатовый оттенок. Это нормально для сортов этой группы.

Хоста Форчуна, чому міняється колір листя, фотоСекрети та поради: від чого ще залежить колір листя хости-хамелеона:

Порада 1: Якщо хоста росте нерівномірно

Хости із строкатим та пістрявим забарвленням листя іноді ростуть нерівномірно. Лист викривляється, втрачає форму і навіть рветься, стає непривабливим. Зараз ми не говоримо ані про хвилясті, ані про інші сорти з особливою формою листа. Йдеться про хости, з традиційним гладким листям і дво- та триколірним забарвленням.

Чому так відбувається?

Це показник неправильних підживлень. Через надлишок азоту, частини листя із зеленим забарвленням починають рости швидше, ніж жовті, кремові і білі. Різна швидкість росту пов'язана з різним ступенем вироблення листом хлорофілу. Зелені частини, які стимулюються ще й надлишком азоту – ростуть швидше, а бліді (жовті і білі) – значно повільніше. Це і призводить до деформації.

Що робити?

Скорегуйте дозу та склад добрив. Скористайтеся збалансованим комплексом, таким як Зелений Гай універсальне. За пару тижнів нормальний ріст листя – відновиться.

Порада 2: Поливати чи не поливати хости-хамелеони – шукаємо баланс

Хости – абсолютно невибагливі рослини, миряться з будь-якими ґрунтами і навіть виживуть на сонці. Але щоб отримати найбільш красиве забарвлення листя – будемо користуватися правилом «золотої середини»! Ані перезволоження, ані посуха на користь рослинам не підуть. Щоб листи були красивими – потрібен помірний полив і досить вологе повітря. Краще не кожен день бризкати по трохи, а ретельно полити раз на кілька днів, щоб земля промокла до глибини 50 см.

Важливо: застою води хоста не виносить.

Порада 3: Весною на перших листках з’являються негарні плями, чому?

Молоді весняні паростки можуть пошкоджуватися весняними заморозками і отримати сонячні опіки через не в міру пекуче весняне сонце. В цілому, рослині це не зашкодить, але декоративність страждає. Щоб уникнути таких пошкоджень висаджуйте хосту в місцях, де сніг сходить найпізніше. Ще раз: без застою води! Тоді хости не прокинутися навесні занадто рано і благополучно «просплять» заморозки.

Хости – дуже холодостійкі. Але якщо ви замульчуєте їх на зиму компостом або торфом, ви вбережете рослини від не в міру раннього весняного пробудження та підживите заодно. А хости віддячать вам шикарними листям!

Порада 4: Підживлення хости-хамелеона у тіні і на сонці, чи є різниця?

Хости, що ростуть в тіні, підживлюють, зазвичай, 3-4 рази за сезон. А ось сорти, яким потрібно більше сонця – хости-хамелеони – вимагають більш частих підживлень, тому що їх частіше поливають і поживні елементи більше вимиваються з ґрунту.

Порада 5: Чи залежить забарвлення листа від типу ґрунту?

На більш легких піщаних ґрунтах – забарвлення листя хости проявляється яскравіше, але сам кущ наростає значно повільніше, ніж на багатих органікою ґрунтах. Що ж робити?
Бідні ґрунти збагачуйте органікою, вносьте перегній і мінеральні добрива. Багаті, але важкі ґрунти – робіть легше, вносячи пісок і торф.

Порада 6: квітконоси – залишати чи видаляти?

Якщо ви дуже вимогливі до форми куща, то квітконоси – потрібно прибирати. Після закінчення цвітіння кущ як би «розвалюється», стає більш рихлим. Не критично, але досить помітно. Виняток становлять тільки хости, які квітнуть білими запашними квітками, такі як Подорожникові.

Порада 7: Кущі якого віку вже можна ділити?

Намагайтеся не ділити кущі молодші за 4-5 років. Поділки молодих кущів будуть занадто довго наростати і це впливатиме на забарвленні листя.

Ви вже розумієте, чому пістряволисті хости-хамелеони, не бувають абсолютно однаковими! Ви можете виростити особливу, тільки свою хосту, яка буде тільки ваша, притаманна саме вашому саду!

У нашому інтернет-магазині Яскрава Клумба ви завжди можете купити кореневища хости-хамелеона різних сортів і збалансовані добрива для кращого їх укорінення за оптимальною ціною від виробника. Доставка – поштою по Україні (Київ, Харьков, Львів, Суми, Запоріжжя та ін.)