123123
0

Хвороби гіппеаструму: здоров’я рослини – запорука красоти та рясного цвітіння, профілактика та лікування

Гіппеаструм – цвіте настільки гарними квітками, що не варто дивуватися його популярності. Як подбати про здоров'я рослини, попередити хвороби гиппеаструма – поради фахівців.

Профілактика хвороб гіппеаструму (амарилісу) фото

Квітучий гиппеаструм – видовище вражаюче! На високому до 80 см квітконосі розташовано до 4 квіток, діаметром більше 20 см кожен. Складіть разом ваші долоні – тільки уявіть, кожна квітка буде більша! А яке розмаїття барв, форм пелюсток, їх фактури. Навіть самий прискіпливий квітникар підбере для себе найнеймовірніші квітки і якісні цибулини гиппеаструма за смаком. Вирощувати цибулини гиппеаструма просто на подив. А якщо і виникають нюанси і хвороби, то більшість з проблем пов'язані, в основному з тим, що були порушені найпростіші правила агротехніки.

Як уникнути хвороб гіппеаструма: особливості посадки та догляду

Цибулини гиппеаструма можна купити цілий рік. Вони зберігаються при такій температурі та вологості, що знаходяться у стані глибокого спокою. Після посадки вони починають рости і орієнтовно за 80-90 днів – з'являться бутони. На цьому етапі, щоб на багато років вперед попередити розвиток захворювань гіппеаструма, важливо правильно посадити рослину та дотримуватися, всього лише кількох простих правил:

  • Підготовка цибулин гіппеаструма да ґрунту для посадки.

Детальніше про склад субстрату і нюанси догляду за гіппеаструмом, ви можете прочитати в спеціальній статті, присвяченій агротехніці. Головне, за 1-2 дня до посадки цибулини – полийте підготовлену землю розчином фунгіциду. Більшість хвороб, заражають цибулину гіппеаструма саме через погано очищений субстрат. Професійні якісні субстрати для домашнього вирощування гіппеаструма купити складно, вони продаються у занадто великих упаковках, для кімнатних рослин стільки не потрібно. Тому ми самі маємо обробити ґрунт і виростити здорові гіппеаструми без зайвих витрат та уникнути хвороб.

Якщо ви купили цибулини гиппеаструма у нас, то їх можна не обробляти фунгіцидом. Але при покупці у любителів – обов'язково обробіть перед посадкою і цибулини. Навіщо вам чужі хвороби на вашому підвіконні?

  • Вибір вазону для гіппеаструму та особливості посадки цибулини.

Вибирайте важкий горщик, або відразу ж підберіть звичайному вазону важке кашпо. Суцвіття великі та важкі, квітконоси – високі, цибулина має рости в невеликому обсязі ґрунту, тому без важкого кашпо – просто перевернеться, а прекрасні квітконоси – поламаються. Таке трапляється частіше, ніж може здатися. У такої рослини може порушитися цикл періоду цвітіння і періоду спокою, зрозуміло, здоровішою цибулина від цього не стане.

Розмір вазона підібрати легко: від краю цибулини до борту горщика має бути не більше, ніж 2-3 см. Не хвилюйтеся, тісно їй не буде. Глибина теж на 4-5 см – більше висоти цибулини. На відміну від інших цибулинних, цибулини гиппеаструма ні в якому разі не можна заглиблювати у землю, тоді хвороб не уникнути. Вони не тільки захворіють і перестануть цвісти, а напевно загинуть. Над поверхнею цибулина має виглядати не менше, ніж на ¼ висоти.

Якщо покривні луски з цибулини легко знімаються, їх можна зняти. Але якщо вони нормально тримаються – не знімайте їх спеціально, бо ризикуєте пошкодити цибулину, а це прямий шлях до хвороб.

  • Дренаж, дренаж і ще раз дренаж!

На дно горщика обов'язково покладіть дренуючий матеріал, перліт, вермикуліт, крупний пісок. Подивіться, щоб у дні самого горщика був дренажний отвір. Не дивуйтеся, нерідко трапляється купити замість вазона для вирощування – кашпо без стоку води. Якщо цибулина гіппеаструма буде перезволоженою, то точно захворіє, а лікувати гнилі – досить складно. Після поливу – не залишайте воду у піддоні. Відразу виливайте зайву. Гіппеаструм краще переживає легке підсушування субстрату, ніж перезволоження. Простіше все зробити правильно спочатку, і багато років тільки милуватися квітами, ніж лікувати хвороби гіппеаструма.

Червоний опік хвороби гіппеаструма, фото

Лікування хвороб гіппеаструму

Часто можна купити вже посаджену у вазон квітучу рослину гіппеаструма. Як його висаджували, які були умови його утримання – передбачити важко. Тому далі поговоримо про те, які ознаки хвороб гіппеаструмів, як не допустити їх розвитку і загибелі ваших улюбленців.

Цибулина гіппеаструму не проростає

Якщо посаджена цибулина протягом 1,5 місяців не почала рости, то це привід занепокоїтися. Це абсолютно не нормально. Якщо якість посадкового матеріалу, умови його зберігання, транспортування були незадовільними, то цибулина швидше за все серйозно хвора або загинула. Викопайте її. Здорова цибулина – пружна, однорідна, без вм'ятин, потемніння, донце – не підгниле, верхівка – не м'яка. Якщо є невеликі пошкодження збоку, то їх можна зачистити гострим ножем, продезінфікувати (Превікур, Фундазол) і посадити з повною заміною ґрунту, вазон – попередньо простерилізувати. Якщо верхівка та донці вражені гнилями, то рятувати таку цибулину вже не варто. Так само дійте у ситуації, коли цибулина не починає відрощувати листя після періоду спокою.

Червоні плями біля основи листя, на шийці та тілі цибулини – хвороба стагоноспороз гіппеаструма

Ця хвороба гіппеаструма називається червоний опік (гниль). Викликає її – грибкова інфекція. Таку проблему можна отримати з посадковим матеріалом або субстратом, брудним вазоном. Наслідком зараження хворобою – стає ураження кореневої системи гіппеаструма, деформація листя, квітконос стає слабким і не може утримати бутонів. Що робити: раз на 2-3 тижні обприскуйте надземну частину рослини та поливайте рослини розчином препаратів міді або системних фунгіцидів: Фундазол, Превікур, Медян Екстра, Ридоміл Голд. Зробіть 3-5 обробок гіппеаструма, в залежності від ступеня ураження. І ви повністю вилікуєте хворобу.

Хвороби та шкідники гіппеаструма, фото

Білі та червоні штрихи на внутрішніх та зовнішніх поверхнях листя гіппеаструма

Це не хвороба, це робота шкідників – трипсів. Якщо ви помітили такі пошкодження – беріться за лупу, і ви побачите дрібних комах. Що робити: обприскайте та полийте рослину розчином інсектициду, наприклад, Актара. Обробку проведіть 3-4 рази, з інтервалом 5-7 днів. Так ви приберете і комах, і личинок, і яйця.

Бурі бугорки на листі або з’явилися пошкодження (дірочки) на цибулині гіппеаструма

Це теж не хвороба, а ураження шкідниками – щитівки або нарцисової мухи. Тут теж використовуйте препарат Актара.

Гіппеаструм дуже проста у догляді рослина. Ураження хворобами виникає найчастіше через перезволоження та недотримання температурного режиму. Хвороби гиппеаструма – теж рідкість. Найчастіше вони заражають домашні рослини через нові горшкові рослини, які ви купили, але не витримали їх у карантині окремо від інших протягом 1-2 місяців.

Олександра Толмачова

Спеціально для вас

Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити