123123
0

Павутинний кліщ: основні ознаки ураження, методи боротьби

Павутинний кліщ на рослинах – це серйозна проблема. Досвідчені квітникарі та садівники знають, що боротися з ним потрібно обов'язково спеціальними засобами. Без правильної обробки від павутинного кліща – квіти можуть швидко загинути, особливо кімнатні рослини та тепличні. А боротися з ним – далеко не завжди легко. Ми навчимо вас розпізнавати ворога та вживати заходів вчасно.

Як зрозуміти, що на квітах з'явився павутинний кліщ – основні ознаки

Чим раніше ви помітите перші ознаки появи павутинного кліща, тим легше буде його позбутися. Чому ми повторюємо, що ця група шкідників є дуже небезпечною? Тому що кліщі живляться соком клітин рослини і розмножуються дуже швидко. Пошкоджені клітини не можуть нормально здійснювати процес фотосинтезу, порушуються обмінні процеси. Рослина перестає засвоювати елементи живлення, слабшає, стає дуже схильною до захворювань. Більшість кімнатних та тепличних рослин – гинуть без правильного лікування.

Найбільш відповідні умови для розмноження кліщів:

 • Спека, висока температура повітря, від +26°С-27°С і вище.
 • Сухе повітря. Низька вологість.
 • Відсутність провітрювання, застій повітря.

Найчастіше такі умови створюються при кімнатному вирощуванні влітку, вирощуванні розсади навесні, взимку в період постійної роботи опалювальних приладів. Однак, у південних регіонах тривалі періоди спеки та гарячого сухого повітря – не рідкість і на полях. При тепличному вирощуванні, наприклад, огірків, при недостатньому провітрюванні та вологості повітря – рослини також можуть уражатися павутинним кліщем. Але страждають і садові рослини, яблуні, смородина, виноград, груші та ін.

Важливо: комахи розмножуються дуже швидко. Дорослі самки, які живуть 2-4 тижні, відкладають на тонких павутинках сотні яєць. Вже за кілька тижнів, личинки стають дорослими і продовжують розмножуватися. За один сезон можуть змінитись і розвинутися десятки поколінь павутинних кліщів. Комахи переживають несприятливі періоди в землі, у щілинах, у тріщинах горщиків, у корі рослин тощо. І при настанні тепла – продовжують свою «чорну справу».

Основні ознаки ураження павутинним кліщем:

 • Рослини уповільнює ріст та розвиток.
 • Квіти скидають бутони, квітки не розкриваються.
 • На різних частинах рослин – з'являється тонка павутинка.
 • На реверсній стороні листа з'являється безліч дрібних світлих точок, які згодом зливаються у великі зів'ялі та засохлі області.
 • Листя поступово блідне, сильно знебарвлюється, при значному ураженні стає майже білим і опадає.
 • На кінчиках пагонів, молодого листя, бутонів, що не розкрилися, стає видно колонії кліщів.

Як виглядає павутинний кліщ

Комахи досить маленькі і на кімнатних рослинах їх краще розглядати в лупу. Тому подивіться на фото павутинного кліща, щоб ви могли його розпізнати. Рослини можуть уражатися різними групами павутинних кліщів. Вони не тільки відрізняються один від одного, а й можуть змінювати забарвлення за різних умов.

Павутинний кліщ звичайний

Павутинний кліщ звичайний (Tetranychinae urticae) – зустрічається найчастіше не лише на кімнатних кольорах, а й на тепличних рослинах.

Як виглядає: еліпсоїдна комаха, випукла у верхній частині і плоска в нижній. У личинок – 6 ніг, у дорослих особин - 8. Забарвлення від прозорого і зеленого до червоного, залежно від стадії розвитку. Розмір – до 0,6 мм та залежить від вгодованості кліща.

Найчастіше уражаються такі рослини: кімнатні гібіскуси, фуксії, домашні азалії, драцени, мініатюрні троянди патіо та бордюрні при вирощуванні на домашньому підвіконні у горщиках, бальзаміни, пальми та фікуси, банани. Перші ознаки з'являються на звороті листа у вигляді білуватих дрібних крапок.

Червоний кліщ

Червоний кліщ (Panonychus ulmi) – цей вид може, на жаль, траплятися на будь-яких рослинах. Хоча він і більш рідкісний, ніж к. звичайний.

Як виглядає: невелика комаха до 0,3 мм. Забарвлення від прозоро-бурого до червоного.

Вражає рослини: домашні та садові кали, орхідеї, лимони та інші цитрусові рослини. У саду – докучає чорній смородині, яблуням та іншим листяним деревам.

Цикламеновий кліщ

Цикламеновий кліщ (Tarsonemus pallidus) – найчастіше зустрічається саме на кімнатних кольорах.

Як виглядає: дуже дрібні майже безбарвні комахи, розміром до 0,3 мм, тіло – видовжено-овальне.

Вражає рослини: створює проблеми, в першу чергу, цикламенів, сенполій (домашніх фіалок), пеларгоній, герані та ін. Рослини припиняють рости скидають бутони.

Галовий павутинний кліщ

Галовий павутинний кліщ – це ціла група комах, яка викликає опуклі червонуваті або білувато-зелені нарости на листі (гали). Усередині них розвиваються цілі колонії шкідників, які потім розповсюджуються по всій рослині. Ця група павутинних кліщів вже навесні за температури +17°С -18°С починає активно розмножуватися.

Як виглядає: це дуже дрібні до 0,2 мм комахи з чотирма ногами. Нарости на листі можуть бути круглими, видовжено-овальними завдовжки до 1,5 см і більше. Листя скручується, деформується, пагони можуть почати аномально розгалужуватися.

Уражує – листяні домашні та садові рослини, зокрема, яблуні, груші, декоративно-листяні рослини та ін.

Профілактика – найкращий засіб від павутинного кліща

Щоб ці комахи взагалі не з'являлися на ваших рослинах – дотримуйтесь простих правил.

 • Якщо ви купили нові кімнатні рослини або саджанці для теплиці, то не поспішайте одразу ж «знайомити їх із сусідами». Влаштуйте новачкам карантин. Відставте їх на кілька тижнів на окреме підвіконня або в інше приміщення подалі від вашої основної колекції рослин. Поспостерігайте, якщо зараження павутинним кліщем немає – чудово. А якщо є, то ви вбережете свої рослини від цього шкідника.
 • Підтримуйте нормальну вологість повітря в теплицях та вдома. Це піде на користь не тільки рослинам, а і всій родині. Сухе повітря шкідливе не тільки для флори, а й для фауни. Поставте поряд з рослинами піддони з водою, вона випаровуватиметься і збільшуватиме вологість. Періодично обприскуйте квіти вдома та в теплиці водою з пульверизатора.
 • Регулярно провітрюйте приміщення та теплиці.
 • Забирайте пожовкле і усохле листя.
 • Очищайте листя рослин від пилу, видаляйте його з пазух листя. Це можна зробити вологою губкою, м'якою тканиною або пензликом. Пил – чудове середовище для розмноження павутинних кліщів.
 • Виносьте кімнатні рослини «на прогулянку». Чого боїться павутинний кліщ? Кліщі не виносять ультрафіолету, тому розмножуються і живляться саме на нижній стороні листя. Які кімнатні рослини на літо можна переселити до саду – читайте у спеціальній статті.

 Препарати від павутинного кліща – чим обробити

Важливо: за найменшої підозри на появі павутинного кліща на ваших рослинах – не чекайте, дійте. Беріться за добрі інсектициди. Перемогти кліща – не просто. І чим довше ви будете мучити рослини «народними засобами», тим складніше позбутися кліщів.

Якщо у вас немає можливості використовувати спеціальні препарати від павутинного кліща, то певною мірою допоможуть і домашні методи.

Головне, за найменшої підозри – заберіть рослину подалі від інших. Промийте її листя теплою водою із господарським милом. Це не позбавить від кліщів повністю, та й рослині на користь не піде, але значно зменшить кількість комах. Потім рясно обприскуйте рослину водою і накрийте плівкою так, щоб утворився ефект теплиці повітря стало дуже вологим. За 3-4 дні молоді особини загинуть, а дорослі можуть впасти в сплячку і зберегтися до кращих часів. Але це теж скоротить «поголів'я». Дивіться, щоб рослина в пакеті не згнила, заберіть її з сонця в прохолодне затінене місце.

Поки що ви все це робіть – замовляйте засоби від павутинного кліща в інтернет-магазині. Ворога потрібно знищити повністю.

Чому це важливо: при сильному ураженні кліщі розселяються «по околицях». Вони відкладають масу яєць, які можу місяцями чекати на сприятливий момент для росту – у землі, у щілинах підвіконня тощо. І залишатися там роками. І зараження повторюватиметься. Тому відразу використовуйте препарати-інсектициди.

 • Актара – один із найбільш універсальних препаратів. Ефективний та майже не має запаху, тому його можна використовувати і на кімнатних рослинах. Хоча оброблені рослини краще на добу-дві залишити у приміщенні, в якому не сплять уночі.
 • Брунька – використовують для садових рослин. Підійде для весняної та осінньої обробки теплиць, при міжсезонній обробці.
 • Актелік – ефективний препарат від кліщів для садових рослин та теплиць. Має сильний запах. Обробки кімнатних – потрібно проводити лише у нежитлових приміщеннях. Через кілька днів можна внести рослини до будинку.
 • Інші препарати від кліщів: Конфідор дуже хороший для обробки теплиць та домашніх рослин, малотоксичний, практично без запаху, Супер Атака, Децис Профі, Каліпс та ін.

Нагадаємо, особливості роботи з інсектицидами:

При сильному ураженні знадобиться провести кілька обробок. У кожного препарату в інструкції написана кратність обробок, тобто, скільки разів поспіль його можна використати. Не перевищуйте кратність, щоб у павутинного кліща формувалося звикання до препарату (резистентність). Чергуйте різні препарати.

Павутинного кліща за один раз прибрати не вийде. Популяція буде відновлюватися із яєць. Тому кілька обробок – необхідні.

Пам'ятайте: крім того, що кліщі самі шкодять рослинам, вони ще переносять захворювання. Тому обов'язково проведіть ще й 1-2 обробки системними фунгіцидами, наприклад, Фундазол, Топаз та ін.

Олександра Толмачова
Відгуки

Немає відгуків про цей товар.

Написати відгук
    Погано           Добре
Увага: HTML не підтримується!
Фото та відео
Добавити